Süt Miktarlarındaki Düşüş Meclis Gündeminde
Malatya Haber

Süt miktarlarından hayvanlarda ortaya çıkan üç gün hastalığının sebep olduğunu iddiaları üzerine CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Çanakkale CHP Milletvekili Ali Sarıbaş, İnsanlarda görülen ateş ile beraber burun akıntısı şeklinde ortaya çıkan grip hastalığının bir benzeri, son günlerde hayvanlarda da görülmeye başlamıştır. Hayvanların gözleri kızararak, yaş akarken, kaslarında da gevşeme ve güçsüzlük belirtileri ile birlikte iştahsızlık ve uykusuzluk da görülmektedir. Üç gün hastalığı olarak ifade edilen bu hastalıktan dolayı, hayvanlarda ölümler olduğu gibi, süt miktarlarında da oldukça düşmelere neden olduğu ifade edilmektedir” dedi.


Süt miktarlarında düşmelere neden olduğu iddia edilen üç gün hastalığıyla ilgili olarak CHP Milletvekili Ali Sarıbaş, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.


Milletvekili Sarıbaş tarafından meclise verilen önergede;
1)Son günlerde üç gün hastalığına yakalanan sayısında ciddi artışların kaydedildiği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
Doğru ise;
2)Üç gün hastalığına yakalanan hayvan sayısının bölgelere göre tespiti yapılmış mıdır? Tespitlerin sonucu nedir?
3)Hayvandan hayvana da geçen bu üç gün hastalığı virüsünün kaynağı nedir?
4)Üç gün hastalığına yakalanıp da ölen veya telef olan hayvan sayısı nedir?
5)Üç gün hastalığına yakalanan hayvanların etlerinin piyasaya sürüldüğü iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
6)Üç gün hastalığına yakalanmış hayvanların et ve sütlerinin tüketen insanlar üzerinde ne gibi etki yaratmaktadır? Bu hastalıklı et ve sütü tüketen vatandaşlarımızdan hastanelere başvuran olmuş mudur/ Bunların sayısı nedir?
7)Üç gün hastalığı nedeni ile ülkemizin ekonomik kaybı nedir? Bu hastalığa yakalanan hayvan sahiplerinin zararları karşılanıp, mağduriyetlikleri giderilmiş midir? denildi.

Copyright © 2011 - 2019  ASİL SÜT ÜRÜNLERİ GIDA TEKSTİL HAYV.TAŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ

Web Yazılım & Tasarım Nazarweb